Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 1000 kiracıya tahliye yazısı

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sahibi bulunduğu taşınmazlarda kiracı olan yaklaşık 1000 civarında vatandaşa tahliye yazısı gönderilerek, buraları boşaltmalarının istenmesini, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

“VATANDAŞLARIMIZ EVLERİNDEN ATILMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Milletvekili Cavit Arı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sahibi bulunduğu taşınmazlarda, yaklaşık 1000 civarında kiracı olarak ikamet eden vatandaşımıza, tahliye yazısı gönderilmiştir. Gönderilen yazıda kayıtlı taşınmaz için sözleşme ve meri mevzuat çerçevesinde 2024 yılı kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği, taşınmazların 31.12.2023 tarihi itibarıyla boşaltılması, boşaltılmaması halinde ise 2886 sayılı yasanın 5737 sayılı yasayla değişik 75. maddesine istinaden mülki amirlik maarifetiyle tahliyesinin sağlanacağı ifade edilmektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar göz önüne alındığında, TÜİK’e göre bile yıllık yüzde 61.53 oranında yüksek enflasyon ortamında, emeklilerimizin birçoğunun 7 bin 500 TL maaş aldığı ve asgari ücretin 11 bin 402 TL olduğu düşünüldüğünde, vatandaşlarımız evlerinden atılma tehlikesiyle karşı karşıya gelmektedir.

Bu insanların yerlerinden edilme amacı nedir? Ülkemizin genelinde kira oranlarının çok yüksek meblağlara ulaştığı bu oranın Antalya gibi büyükşehirlerde daha da yüksek olduğu düşünüldüğünde, bu insanların içine düşecekleri ekonomik-psikolojik durum hiç mi göz önünde bulundurulmamıştır” dedi

“VATANDAŞIMIZ SOKAĞA TERKEDİLMEKTEDİR”

Dar gelirli ailelerin yüksek kiralar nedeniyle zor günler yaşadığına dikkat çeken Arı, “İktidarın zaman zaman yüksek kiralar nedeniyle konut ihtiyacını karşılayabilmek için çare aradıklarına, çözüm yolu bulmaya çalıştıklarına dair açıklamaları varken, genellikle ekonomik durumu zayıf olması nedeniyle bu taşınmazlarda oturan vatandaşlarımızın (emekli, işçi, işsiz, öğrenci) Vakıflar İdaresi tarafından tahliye edilerek bir anlamda kapı önüne konulmak istenmesi zaten mevcutta var olan uygun konut ihtiyacını daha da arttıracaktır.

İhtiyaç sahibi bu vatandaşlar konutlardan çıksalar ne olacaktır? Yeni ev bulmaları mümkün değildir. Bir anlamda sokağa terkedilmektedirler. Bir tarafta az kira aldığını düşünen mülk sahipleri varken, diğer tarafta bulundukları yerlerden çıkmaları durumunda yeni kiralarını ödeyemeyecek durumda olan insanlar olduğu düşünüldüğünde, taşınmazlardan çıkması istenen vatandaşlarımız ne yapacaklardır” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı verdiği önergede, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan şu sorulara yanıt istedi:

“Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından sahibi olduğu taşınmazlarda kiracı konumunda ikamet eden insanların çıkarılmasındaki amaç nedir? Bu taşınmazlarda ikamet eden vatandaşlarımız buraları boşalttığında bu taşınmazlar daha yüksek kiralar karşılığında mı kiraya verilecektir? Vatandaşlarımızdan boşaltmaları istenen taşınmazların satılması söz konusu mudur? Taşınmazları boşaltmaları istenen vatandaşlarımız çok düşük gelirleriyle bu yüksek kiraları nasıl karşılayacaklardır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x