Bakan Tunç’tan AYM’nin Can Atalay kararına ilişkin açıklama: Yetkisizlik nedeniyle ret kararı vermeliydi

Gezi Parkı davasında hapis cezasına çarptırılan Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Atalay’ın avukatlarının Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde sayılmasına yönelik başvuru karara bağlandı. AYM her iki başvuruda da “karar verilmesine yer olmadığına” hükmetti.

İçişleri Bakanı Yılmaz Tunç AYM’nin Can Atalay kararına ilişkin, terör suçlarının dokunulmazlık kapsamında olmadığını belirterek, “Can Atalay kararına itirazlara ret kararları ile ilgili olarak, AYM’nin gerekçeli kararlarını görmek lazım. Gerekçeli karar henüz açıklanmadı. Terör suçları dokunulmazlık kapsamında değil. Yetkisizlik nedeniyle ret kararı vermesi gerekirdi” açıklamasında bulundu.

8. yargı paketi Meclis’e geliyor

8. yargı paketinin kabul edildiğini belirten Bakan Tunç, “Önümüzdeki hafta Meclis’te görüşülecek. Yargı’nın hızlandırılması ve kişisel verilerin korunması için önemli düzenlemeler var. Seçim sonrası da getireceğimiz düzenlemeler var. cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar var. Farklı farklı süreleri ortadan kaldırıyoruz. İhtilaf, temyiz süresi gibi süreleri bütün davalarda 2 hafta olarak düzenliyoruz. Kişisel verilerin korunmasına yönelik düzenlemelerimiz var. Terörle mücadele açısından hassasiyetimizi koruyoruz” dedi.

Madende toprak kayması soruşturması

Bakan Tunç, “Sorumlular kimse yargı tarafından ortaya çıkarılacak” ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x