Araç sahiplerine büyük ceza geliyor: Acele etmeyenler yandı

Araç sahiplerine büyük ceza geliyor: Acele etmeyenler yandı

1 Ocak 2016’dan önce alınan ehliyetler 31 Aralık 2024’e kadar yenilenecek.

Yenilenmeyen ehliyetler için 4 bin 64 TL ceza uygulanacak.

Ehliyet yenileme ücreti 15 TL.

Eski ehliyetleri yeni tip olarak değiştirmek isteyenler öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almaları gerekiyor.

İçişleri Bakanlığı, ehliyet yenileme sürecini erteledi. Daha önce 31 Aralık 2022 olarak duyurulan tarih, yoğunluk sebebiyle 31 Aralık 2024’e ertelendi.

Bakanlık, 1 Ocak 2016 öncesine ait ehliyetlerin yenilenmesi gerektiğini hatırlattı.

31 Aralık 2024’ten sonra eski ehliyetlerle trafiğe çıkmak yasak olacak.

Bu tarihten sonra eski ehliyetleriyle trafiğe çıkan sürücülere 4 bin 64 TL ceza uygulanacak. Ceza, 2015 yılı içerisinde ödenmeye başlanacak ve ehliyet yenilenmedikçe katlanarak artması öngörülüyor.

Ehliyet yenileme ücreti 15 TL

Sürücülerin yeni sürücü belgelerine geçmeleri için ödemeleri gereken değişiklik masrafı toplam 15 TL olacak. Ehliyet değiştirme ücreti olarak belirlenen bu ücret, 13 TL kâğıt bedeli ve 2 TL vakıf hizmet bedelinin toplamını ifade ediyor.

Eski ehliyet yenileme nasıl yapılır?

Eski ehliyetleri yeni tip olarak değiştirmek isteyenlerin öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almaları gerekiyor. Bunun için müdürlüğün internet sitesinden veya ALO 199 hattından randevu alınabiliyor. Ehliyet yenileme ücreti yatırıldıktan ve istenen belgeler hazırlandıktan sonra yenileme işlemi gerçekleştiriliyor.

İstenen belgeler

Eski ehliyet

Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı

Sürücü sağlık raporu

1 adet biyometrik fotoğraf

2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi

Sürücü sağlık raporu nasıl alınır?

Sürücü sağlık raporu, aile hekimi veya özel hastanelerden alınabilir. Raporda, sürücünün trafiğe çıkmasına engel bir sağlık sorununun bulunmadığı belirtilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x