İnsanlara küstü, 17 yıldır dağda yaşıyor

Karadere bölgesindeki dağda kalan Mehmet Çabuk sıra dışı yaşantısıyla dikkati çekiyor. Vadi içerisine kendi imkanlarıyla kurduğu ve üzerini naylon örtüyle kapatıp tahtadan inşa ettiği barakada yaşayan Çabuk, 100’e yakın keçisinin yanından ayrılmıyor.

2007 yılında 150’ye yakın keçisinin bir gecede çalınmasının ardından insanlara küsen Çabuk, 17 yıldır haftada 2 kez gıda alışverişi dışında bulunduğu yeri terk etmiyor. Çabuk, gıda alışverişi için de Ulupınar’a 45 dakikalık yürüyüşün ardından varabiliyor.

Erken saatlerde uyanıp ateş yakıp çiçek toplayan, vadide uzun yürüyüşler yapan Çabuk kendisini ziyarete gelen yakınlarına da iyi olduğunu ve merak etmemeleri gerektiğini söylüyor.

Vadideki akarsuda yıkanıp, bölgeden zaman zaman geçen turistler ile yabancı dili olmadığı için işaret diliyle iletişim kuran Çabuk’un sağlık durumu da dikkat çekiyor. İlaç kullanmayan ve günde yalnızca 2 öğün beslendiğini anlatan Çabuk, keçilerinin çalındığı dönemde stres ve üzüntüye bağlı tansiyon tedavisi gördüğünü, artık ilaç kullanmayacak kadar tansiyonunun da düzene girdiğini söyledi.

Çabuk, canının hiç sıkılmadığını belirterek, “Sabahları ellerimi cebime koyar şöyle bir gezerim. Canım sıkılmaz, alışkınım. Keçilerim olmasa buralarda 1 saat duramam. Sabah kahvaltıda çay demledim, zeytin ve ekmek ile yedim” dedi.

KEÇİLERİNİN NASIL ÇALINDIĞINI ÜZÜLEREK ANLATTI

2007 yılında keçilerini ağıla kapattığını, sabah uyandığında hayvanların yerinde olmadığını görerek büyük üzüntü yaşadığını anlatan Çabuk, “Gece hırsız aracı getiriyor. Telle keçilerin etrafını çeviriyor. Keçileri araca doldurmuş, gitmiş. Önceleri vücudumda tek ağrım yoktu. O zamandan beri tansiyon ve nefes darlığı rahatsızlığım oldu” dedi.

Hiç evlenmeyen Çabuk, bu yaştan sonra da yanında kimseyi istemediğini ifade etti.

Çabuk’un en büyük destekçisi ise yeğeni Şifa Çabuk oluyor.

Sık sık amcasını ziyarete geldiğini ve merak ettiğini belirten Şifa Çabuk, “İnsanın aklı kalıyor, sonuçta dağda kalıyor ama bir şey de yapamıyoruz. Hayvanları çalındığı için bizim yanımızdan gitti. Hiç eve gelmez. Hep böyle dağda yaşıyor. Psikolojisi bozuldu” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x