Sektörün dinamosu kuyumculardan al haberi! Gram altının sevdiği havalar dedi…Rekor tazeleyeceği tarihi açıkladı

Altın, son haftalarda piyasalarda yaşanan gelişmelerin etkisiyle yükselişini sürdürüyor. Gram altın fiyatı, bir haftada yüzde 4,5 artarak 1.800 TL’ye dayandı. Bu seviye, gram altın için tarihi bir rekor olarak kayıtlara geçti.

Altın fiyatlarının yükselmesinde, merkez bankalarının faiz indirimleri ve İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların rol oynadığı belirtiliyor. Altın, ekonomik belirsizliklerin arttığı dönemlerde yatırımcıların güvenli liman olarak tercih ettiği bir yatırım aracı olarak biliniyor.

Kuyumcular ise altın fiyatlarının daha da yükseleceğini tahmin ediyor. Kapalıçarşı’da kuyumcu esnafı olan Engin Temizel, “Altın bu havaları sever. Savaş, kriz, kaos olduğu zaman altın yükselir. Biz de bunu bekliyorduk. Altın fiyatları daha da yükselecek gibi görünüyor” dedi.

Temizel, uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlere de altın almayı tavsiye etti. “Henüz geç değil” diyen Temizel, “Dolar ve ons da yükselecek. Altın her zaman kazandırır. Uzun vadede altına yatırım yapmak isteyenler için hala fırsat var” şeklinde konuştu.

GRAM ALTIN BİR HAFTADA YÜZDE 4,5 KAZANDIRDI

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı, bu hafta yüzde kazancıyla 4,55 artışla 1.791 liraya, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 4,58 kazançla 12.035 liraya yükseldi. Geçen hafta sonu 2.817 lira olan çeyrek altının satış fiyatı 2.946 liraya çıktı.

Bu hafta ABD doları yüzde 0,70 değer kazancıyla 28,0060 liraya, euro ise yüzde 1,40 kazançla 29,6380 liraya yükseldi.

ALTIN FİYATLARI İÇİN KUYUMCULARDAN TAHMİN

Piyasalarda merkez bankalarının faiz hamlelerinin yanı sıra İsrail-Filistin arasında yaşanan savaş piyasaların yakın takibinde bulunuyor.

Bu gelişmelerle tırmanışa geçen altın fiyatlarının daha da yükselip yükselmeyeceği özellikle yatırımcıların merak ettiği konuların başında geliyor.

Her türlü ekonomik döngüde yatırımcının güvenli liman olarak gördüğü altın inişli çıkışlı bir grafik çizerken kuyumculardan yeni bir açıklama geldi.

1.800 TL’ye yaklaşan gram altının daha da yükselmesini beklediğini belirten kuyumcu esnafı Engin Temizel, son günlerde yaşanan savaş ile birlikte altının yükselişe geçtiğini söyledi.

Altının daha çok bu havaları sevdiğini ifade eden Temizel, fiyatların bu nedenle de daha yukarı çıkmasını beklediğini söyledi.

ALTIN ALMALI MI, SATMALI MI?

Altına yatırım yapacaklara da seslenen Temizel, uzun vadede altın yatırımı yapmak isteyenler için henüz geç kalınmadığını da ifade etti.

Dolar ve ons da fiyatların yükselmesinin kaçınılmaz olacağını belirten Temizel uzun vadede altına yatırım yapmak isteyenlere tavsiyede bulunarak, alım için henüz geç olmadığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x